Popis užívání teplovodního krbu
Teplovodní krby kloubí vlastně dokonale dvě věci: pocity a emoce z pohledu na oheň s užitnými vlastnostmi a funkcí. Díky teplovodním výrobkům ušetříte velké náklady na vytápění z pohodlí Vašeho obývacího pokoje a k tomu si užíváte pohody u krásného hoření. Moderní teplovodní krby jsou opatřeny velkým pohledovým sklem a nabízí tak úžasný pohled do plamenů. V čem ale vynikají nejvíce? V tom, že pokud máte správně instalovaný teplovodní krb s akumulační nádrží, dokážete až 80% tepelné energie uložit právě do akumulační nádrže a odebírat ji přesně kdy potřebujete. Je to vlastně jediná technologie v kamnářském oboru, která nabízí takový komfort regulování a ovládání vytvořené energie.
Energii z nádrže je možné využít nejen pro vytápění radiátory či podlahovým vytápěním, ale také pro ohřev teplé vody pro běžné používání.
Dalším kouzlem teplovodního krbu je, že si umím určit objem akumulace (velikostí akumulační nádrže) a okamžitý výkon zdroje tepelné energie (krbové vložky). Různými kombinacemi těchto zařízení mohu vytvořit topný systém, v němž budu topit jednou za 24 hodin třeba jen pár hodin denně a pokryju kompletní tepelné ztráty domu.
Vnitřní jádro teplovodního krbu
Vnitřním jádrem teplovodního krbu je krbová vložka s teplovodním výměníkem. Ta je připojena potrubím takzvaného primárního topného okruhu k akumulační nádrži. Nádrž bývá běžně umístěna ve vzdálenějších prostorech někde v technické místnosti domu a energie je do ní nuceně přiváděna oběhovým čerpadlem.
Velikost akumulační nádrže je nutné kvalitně nadimenzovat. Toto dimenzování se provádí nejen na základě vlastností objektu, ale také na základě potřeb zákazníka. Jen uživatel krbu ví, jak často je ochoten do krbu přikládat a tudíž vlastně jakou dobu potřebuje pokrýt energií z akumulační nádrže.
Plášť teplovodního krbu
Ve většině případů je tělo krbové vložky již natolik ochlazeno vodou vracející se z akumulační nádrže, že již není možné tuto „trošku“ energie nijak významně zužitkovat. V některých případech výrobci navíc výměníky krbových vložek izolují. V takových případech se plášť teplovodního krbu staví z materiálu, který nijak významně neakumuluje tepelnou energii. Do takového pláště se často umísťují ventilační mřížky, aby se tyto nevyužitelné zbytky energie odvětrali do místnosti.
Druhou variantou je použití krbové vložky, která je schopna při obestavění do uzavřené obestavby plášť krbu prohřát na příjemnou teplotu a vytvořit tak klientovi příjemnou sálavou stěnu. Pro takovou obestavbu je poté vhodné použít dobře vodivých a akumulačních materiálů.
Regulace teplovodního krbu
Hoření v teplovodním krbu regulujeme přivíráním přívodu spalovacího vzduchu. Vzduch je možné regulovat dvěma způsoby. První možností je ruční regulace hoření, která je součástí každé krbové vložky. Druhou je použití elektronické regulace hoření. Ta na základě teplotního čidla pouští pro hoření přesně tolik vzduchu, kolik krb zrovna potřebuje.